Grupa Silkfencing to grupa zrzeszająca entuzjastów historii i sztuk walki i specjalistów w wielu dziedzinach, którzy dzięki mądremu powiazaniu badań merytorycznych oraz specjalistycznych odtwarzają dawne, historyczne sztuki walki. Badając zarówno biomechanikę ludzkiego ciała oraz ogromne źródła historyczne, w porozumieniu z wieloma instytucjami rozwijaja te zapomniana gałąź sportu, przybliżając dzisiejszemu społeczeństwu dorobek dawnych mistrzów i wojowników minionych czasów.

W naszej ofercie znajdują się:

  • Unikalny system walki szablą polską oparty na wieloletnich badaniach specjalistów historyków i biomechaników.
  • Zajęcia z miecza długiego oparte na systemach i traktatach Johannesa Liechtenauera oraz Joachima Meyera
  • Miecz i puklerz bazujący na najstarszym w Europie systemie I.33

Nasza kadra

Jerzy Miklaszewski

Główny instruktor

Jerzy Miklaszewski rozpoczął swoje 22 lata doświadczenia ze stukami walki razem z pierwszą polską gałęzią ITFu (International Taekwon Do Federation) ucząc się pod Markiem Lechem, jednym z prekursorów Tae Kwon Do w Polsce.
Następnie kontynuował swoją edukację pod Sifu Andrzejem Szuszkiewiczem z Wing Chun Kuen Kung Fu, gdzie uczył się zróżnicowanego podejścia i zrozumienia sztuk walki, uczęszczał na wiele seminariów, specjalnych zajęć i poznał mistrzów stylów takich jak: Ju jutsu, Tai Chi (zarówno stylu Chen jak i Chuan) czy Tang Lang Men - jednocześnie uczył się tego samego stylu z Francji czy Melbourne pod mistrzami takimi jak William Cheung (student Ip Mana) czy Didier Beddar. Po kilku latach, był jednym z pierwszych uczniów Soke Toshimichi Takeuchi w szkole Bujutsu Kan, którą założył w Krakowie.
Poznał w ten sposób wiele różnych japońskich stylów jak Aikido, Kyudo, Judo, Ninjutsu, Kendo, Aikijutsu oraz wiele innych poprzez rozliczne seminaria na terenie całej Polski. Jednak prawdziwy renesans jego sztuk walk przyszedł kiedy spotkał grupę entuzjastów europejskich sztuk walk, gdzie w trudnych i wyczerpujących warunkach treningu rozpoczął używanie wszystkich poprzednio nabytych umiejętności. Po kilku latach sparringu Jerzy zaczął zwyciężać w turniejach. Wtedy właśnie zdecydował się na stworzenie nieformalnej szkoły opartych na różnorodności różnorodności podejść do sztuk walki.
Po pewnym czasie, stworzył on Grupę Silkfencing, która uczy nie tylko tradycyjnych metod zdobytych na podstawie nauk zarówno starożytnych jak i nowoczesnych mistrzów, ale jednocześnie umiejętności zrozumienia zagadek ludzkiego ciała. Twórcy Grupy jako specjaliści w wielu dziedzinach zarówno ścisłych jak i humanistycznych, powiązali te z pozoru inne obszary i odtworzyli dawne sztuki walki adoptując je do obecnych czasów, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu treningowego i ochronnego.
Obecnie Jerzy zajmuje się promowaniem i rozwojem swoich badań uczestnicząc w sympozjach i turniejach na całym świecie. Prowadzi on także seminaria w wielu dziedzinach europejskich sztuk walki, gdzie promuje on dorobek dawnych mistrzów oraz swoje rozliczne badania. Współpracuje on również z badaczami z całego świata i instytucjami takimi jak akademia bronioznawcy, Muzeum Narodowe w Krakowie, czy też amerykańska HEMA Alliance.

Jakub Staroń

Młodszy instruktor

Rodowity krakowianin, zawodowo – doktor chemii. Swoją przygodę ze sztukami walki rozpoczął od Judo w 1998 r. Następnie przez 10 lat trenował Wing Chun Kuen Kung Fu pod okiem sifu Andrzeja Szuszkiewicza, gdzie miał okazję uczestniczyć w wielu seminariach z mistrzami sztuk walki m.in. Mikola Plyaskin Tai Chi Chen, Howard Choy Qigong Pięciu Zwierząt czy mistrzem Didier Beddar Wing Chun Kung Fu. Równocześnie był jednym z pierwszych uczniów Soke Toshimichi Takeuchi w szkole Bujutsu Kan. Jednakże po raz pierwszy z europejską bronią białą zapoznał się podczas treningów z grupą rekonstrukcyjną Raróg, by następnie rozpocząć treningi Dawnych Europejskich Sztuk Walki u boku Jerzego Miklaszewskiego, co praktykuje do dzisiaj. Analityczny sposób myślenia wyrobiony podczas pracy w nauce pozwala mu w wyjątkowy sposób podejść do treningu DESW.

Szymon Sitko

Młodszy instruktor

Szymon Sitko ma za pasem ponad 11 lat doświadczenia w sztukach walki. W tym czasie trenował pod kuratelą Sifu Andrzeja Szuszkiewicza Wing Chun Kung fu, kenjutsu pod Toshimichi Takeuchi oraz brał udziął w rozlicznych seminariach Didier Beddara. Często uczęszczał na wielu obozach sztuk walki i wykonywał pokazy dla telewizji i publiki. Jego zainteresowania w sztukach walki sięgają daleko, jako, że Szymon posiada doświadczenia w wielu stylach. Miał możliwość uczęszczać w seminariach Viet Vo Dao, BJJ, Jiu Jiutsu, Tai Chi Chen oraz Chi Kung.
Będąc członkiem amatorskiej grupy szermierczej, ucząc się bazowanych na traktatach systemów władania mieczami Szymon okazał się bardzo zręcznym organizatorem, gdzie przez wiele lat prowadził nieformalne spotkania entuzjastów szermierki. W rezultacie stworzył on unikalny system szermierczy.
Z wykształcenia fizjoterapeuta, a przez to osoba z wyjątkowo dobrą znajomością działania ludzkiego ciała oraz biomechaniki. Tworzy to unikalne zaplecze umiejętności, które pozwala mu być nadzwyczaj skutecznym dydaktykiem i technikiem w wielu systemach walki.

Nasi partnerzy

Muzeum Narodowe w Krakowie Irish school of historical combat HEMA Allaince Pammachon Bu Jutsu Kan Stowarzyszenie Miłośników Dawnej Broni i Barwy Meyer Freifechter Guild Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce